SD2500C12K
DIODE FAST REC 1200V 3000A K-PUK
product image
SD2500C12K Picture
SeekIC No. : 004129962 Detail
SD2500C12K: DIODE FAST REC 1200V 3000A K-PUK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SD2500C12K
  • Qty
  • 0~2
Quick Details
Series: - Manufacturer: Vishay Semiconductors
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.41V @ 4000A Current - Reverse Leakage @ Vr: 75mA @ 1200V
Maximum Clock Frequency : 33 MHz Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 3000A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200V (1.2kV) Reverse Recovery Time (trr): -
Diode Type: Standard Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Configuration: Single Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: DO-200AC, K-PUK Supplier Device Package: DO-200AC, K-PUK
Description
Series: -
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Diode Type: Standard
Mounting Type: Chassis Mount
Reverse Recovery Time (trr): -
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200V (1.2kV)
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Packaging: Bulk
Diode Configuration: Single
Package / Case: DO-200AC, K-PUK
Supplier Device Package: DO-200AC, K-PUK
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.41V @ 4000A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 75mA @ 1200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 3000A