SD3100S-T3
PinoutDescriptionThe SD3100S-T3 is a 3.0A dpak surface mount schottky barrier rectifier. Features of the SD3100S-T3 are:(1)schottky barrier chip;(2)guard ring die construction;(3)low profile package;(4)high surge current capability;(5)low power loss,high efficiency;(6)ideal for printed circuit bo...
product image
SD3100S-T3 Picture
SeekIC No. : 004486526 Detail
SD3100S-T3: PinoutDescriptionThe SD3100S-T3 is a 3.0A dpak surface mount schottky barrier rectifier. Features of the SD3100S-T3 are:(1)schottky barrier chip;(2)guard ring die construction;(3)low profile packag...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SD3100S-T3
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Pinout
  Connection Diagram
Description
The SD3100S-T3 is a 3.0A dpak surface mount schottky barrier rectifier.
The absolute maximum ratings of the SD3100S-T3 can be summarized as:(1)peak repetitive reverse voltage:100V;(2)working peak reverse voltage:100V;(3)DC blocking voltage:100V;(4)RMS reverse voltage:70V;(5)average rectified output current:3.0A;(6)non-repetitive peak forward surge current 8.3ms single half sine-wave superimposed on rated load:75A;(7)forward voltage:0.85V;(8)peak reverse current @Ta=25:0.2mA;(9)at rated DC blocking voltage @ Ta=100:20mA;(10)typical junction capacitance:250pF;(11)typical thermal resistance junction to ambient:80K/W;(12)operating temperature range:-50 to +125;(13)storage temperature range:-50 to +150.