SDM20U40-7-F
Schottky (Diodes & Rectifiers) 40V 150mW
product image
SDM20U40-7-F Picture
SeekIC No. : 00193365 Detail
SDM20U40-7-F: Schottky (Diodes & Rectifiers) 40V 150mW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SDM20U40-7-F
Mfg:
Diodes Inc.
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 40 V
Forward Continuous Current : 0.25 A Max Surge Current : 1 A
Configuration : Single Recovery Time : 10 ns
Forward Voltage Drop : 0.6 V at 0.2 A Maximum Reverse Leakage Current : 5 uA at 30 V
Maximum Power Dissipation : 150 mW Operating Temperature Range : - 65 C to + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOD-523
Packaging : Reel
Description
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Product : Schottky Diodes
Packaging : Reel
Max Surge Current : 1 A
Peak Reverse Voltage : 40 V
Operating Temperature Range : - 65 C to + 125 C
Package / Case : SOD-523
Maximum Power Dissipation : 150 mW
Recovery Time : 10 ns
Forward Voltage Drop : 0.6 V at 0.2 A
Forward Continuous Current : 0.25 A
Maximum Reverse Leakage Current : 5 uA at 30 V