SD-350B-48
DC/DC Converters 350.4W 19-36Vin 48Vout 7.3A
product image
SD-350B-48 Picture
SeekIC No. : 002735124 Detail
SD-350B-48: DC/DC Converters 350.4W 19-36Vin 48Vout 7.3A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SD-350B-48
Mfg:
Mean Well
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 350.4 W
Input Voltage Range : 19 V to 36 V Input Voltage (nominal) : 24 V
Number of Outputs : 1 Output Voltage (Channel 1) : 48 V
Output Current (Channel 1) : 7.3 A Package / Case Size : 215 mm x 115 mm x 50 mm
Description
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Mounting Style :
Number of Outputs : 1
Product : Isolated
Input Voltage (nominal) : 24 V
Output Voltage (Channel 1) : 48 V
Output Current (Channel 1) : 7.3 A
Input Voltage Range : 19 V to 36 V
Package / Case Size : 215 mm x 115 mm x 50 mm
Output Power : 350.4 W