SF2D-DC48V
General Purpose / Industrial Relays Polarized PowerRelay 2 Form A 2 Form B
product image
SF2D-DC48V Picture
SeekIC No. : 002553410 Detail
SF2D-DC48V: General Purpose / Industrial Relays Polarized PowerRelay 2 Form A 2 Form B
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SF2D-DC48V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Coil Voltage : 48 VDC
Description
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Material :
Contact Form :
Contact Current Rating :
Coil Voltage : 48 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationSF2D-DC48V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeSafety
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Circuit4PST (2 Form A, 2 Form B)
Contact Rating @ Voltage6A @ 250VAC
Coil Voltage48VDC
Control Off Voltage (Min)4.8 VDC
Control On Voltage (Max)36 VDC
Coil Current10.4mA