SJ1-2503A
CONN JACK STEREO RTANG 2.5MM
product image
SJ1-2503A Picture
SeekIC No. : 003016423 Detail
SJ1-2503A: CONN JACK STEREO RTANG 2.5MM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SJ1-2503A
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: CUI Inc
Connector Type: Phone Jack Gender: Female
Signal Lines: Stereo Recovery Time : 20 ns
Plug/Mating Plug Diameter: 2.50mm (0.094", 3/32", Sub Mini, Miniature) - Headphone Number of Positions/Contacts: 3 Conductors, 4 Contacts
Internal Switch(s): Does Not Contain Switch Mounting Type: Through Hole, Right Angle
Termination: Solder Shielding: Unshielded
Features: -
Description
Series: -
Manufacturer: CUI Inc
Connector Type: Phone Jack
Gender: Female
Plug/Mating Plug Diameter: 2.50mm (0.094", 3/32", Sub Mini, Miniature) - Headphone
Termination: Solder
Shielding: Unshielded
Features: -
Signal Lines: Stereo
Mounting Type: Through Hole, Right Angle
Color - Contact: Silver
Internal Switch(s): Does Not Contain Switch
Number of Positions/Contacts: 3 Conductors, 4 Contacts
Specifications
  • rating: 12 Vdc @ 1A
  • contact resistance: 100mΩ MAX
  • insulation resistance: 100MΩ MIN @ 500 Vdc
  • voltage withstand: 500V AC for 1 minute
  • flammability: UL94V-0 rated
  • life: 5,000 cycles
  • 640){this.height=this.height*640/this.width;this.width=640;}' border="0" alt=" Connection Diagram">
  • Parameters:
    Technical/Catalog InformationSJ1-2503A
    VendorCUI Inc
    CategoryConnectors
    Connector TypePhone Jack
    GenderFemale
    Plug/Mating Plug Diameter2.50mm (Sub Mini, Miniature)
    Signal LinesStereo
    ColorSilver
    TerminationSolder
    ShieldingUnshielded
    Lead Free StatusLead Free
    RoHS StatusRoHS Compliant
    Other Names SJ1 2503A
    SJ12503A
    CP1 2503A ND