SK057C564KAR
CAP CER 0.56UF 500V RADIAL
product image
SK057C564KAR Picture
SeekIC No. : 002925792 Detail
SK057C564KAR: CAP CER 0.56UF 500V RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SK057C564KAR
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: SK Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 0.56µF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 500V Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: SMPS Filtering
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm) Height - Seated (Max): 0.560" (14.22mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.402" (10.20mm) Features: -
Packaging: Bulk
Description
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Ratings: -
Thickness: -
Features: -
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Thickness (Max): -
Capacitance: 0.56µF
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Package / Case: Radial
Applications: SMPS Filtering
Voltage - Rated: 500V
Manufacturer: AVX Corporation
Series: SK
Size / Dimension: 0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max): 0.560" (14.22mm)
Lead Spacing: 0.402" (10.20mm)