SKM100GB125DN
product image
SKM100GB125DN Picture
SeekIC No. : 004492104 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SKM100GB125DN
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• N channel, homogeneous Si
• Low inductance case
• Short tail current with low temperature dependence
• High short circuit capability, self limiting to 6 * Icnom
• Fast & soft inverse CAL diodes 8)
• Isolated copper baseplate using DCB Direct Copper Bonding Technology
• Large clearance (10 mm) and creepage distances (20 mm)
Application
• Switched mode power supplies at fsw > 20 kHz
• Resonant inverters up to 100 kHz
• Inductive heating
• Electronic welders at fsw > 20 kHz
Specifications
Symbol
Conditions 1)
Values
Units
VCES
VCGR
IC
ICM
VGES
Ptot
Tj, (Tstg)
Visol
humidity
climate
RGE = 20 kΩ
Tcase = 25/80 °C
Tcase = 25/80 °C; tp = 1 ms
per IGBT, Tcase = 25 °C
AC, 1 min.
IEC 60721-3-3
IEC 68 T.1
± 20
690
class 3K7/IE32
V
V
A
A
W
°C
IF = IC
IFM = ICM
IFSM
I2t
Tcase = 25/80 °C
Tcase = 25/80 °C; tp = 1 ms
tp = 10 ms; sin.; Tj = 150 °C
tp = 10 ms; Tj = 150 °C