SKY65006-348LF
RF Amplifier 2.4-2.5GHz GaAs HBT 3.3Volt NF 7dB max
product image
SKY65006-348LF Picture
SeekIC No. : 00611315 Detail
SKY65006-348LF: RF Amplifier 2.4-2.5GHz GaAs HBT 3.3Volt NF 7dB max
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SKY65006-348LF
Mfg:
Skyworks Solutions, Inc.
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Type : WLAN/Zigbee Power Amplifier Operating Frequency : 2.5 GHz
Noise Figure : 6.2 dB Operating Supply Voltage : 3.3 V
Supply Current : 53 mA Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : QFN-16
Packaging : Reel
Description
Bandwidth :
Output Intercept Point :
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Packaging : Reel
Operating Supply Voltage : 3.3 V
Package / Case : QFN-16
Operating Frequency : 2.5 GHz
Type : WLAN/Zigbee Power Amplifier
Noise Figure : 6.2 dB
Supply Current : 53 mA
Specifications
  • 2.42.5 GHz operation
  • WLAN/Zigbee? applications
  • Advanced GaAs HBT process
  • Integrated output power detector and F2 filter
  • Low voltage positive bias supply (3.3 V)
  • Low quiescent current: 50 mA
  • 27 dB small signal gain
  • 802.11g linear power: 18 dBm (includes integrated filter loss)
  • 802.11b mask-compliant power: 21 dBm (includes integrated filter loss)
  • 802.15.4 mask-compliant power: 15.4 dBm (includes integrated filter loss)
  • filter loss)
  • Low-cost plastic package QFN 16-pin (3 x 3 x 0.75 mm)
  • Lead (Pb)-free, and RoHS-compliant
Description
2.42.5 GHz WLAN/Zigbee? Power Amplifier
The SKY65006-348LF is a linear, high-gain two-stage power amplifier with integrated output power detector and second harmonic (F2) filter, designed for low voltage operations. This SKY65006-348LF is manufactured on an advanced Gallium Arsenide (GaAs), Heterojunction Bipolar Transistor (HBT) process. It is designed for power amplifier applications in WLAN, Zigbee?, and spread spectrum systems from 2.42.5 GHz. The amplifier SKY65006-348LF is packaged in a QFN-16, 3 x 3 x 0.75 mm package.