SKY72300-21
Clock Synthesizer / Jitter Cleaner 2.1GHz 100Hz step Freq. Synthesizer
product image
SKY72300-21 Picture
SeekIC No. : 00316234 Detail
SKY72300-21: Clock Synthesizer / Jitter Cleaner 2.1GHz 100Hz step Freq. Synthesizer
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SKY72300-21
Mfg:
Skyworks Solutions, Inc.
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Max Input Freq : 2.1 GHz Supply Voltage - Max : 3.3 V
Supply Voltage - Min : 2.7 V Package / Case : TSSOP-28
Packaging : Reel
Description
Number of Outputs :
Output Level :
Max Output Freq :
Input Level :
Packaging : Reel
Package / Case : TSSOP-28
Supply Voltage - Max : 3.3 V
Max Input Freq : 2.1 GHz
Supply Voltage - Min : 2.7 V
Specifications
  • Spur free operation
  • Dual 2.1 GHz main/RF and 500 MHz auxiliary/IF synthesizer
  • Step size <100 Hz @ 2 GHz
  • Very fast switching speed (below 100 s)
  • Low phase noise -91 dBc/Hz @ 1800 MHz measured inside the loop bandwidth
Description
Spur-Free, 2.1 GHz Dual Fractional-N Frequency Synthesizer
The SKY72300-21 provides RF/main and IF/auxiliary synthesizers that operate at up to 2.1 GHz and 500 MHz, respectively. The SKY72300-21 is ideal for applications that need low power, low phase noise, fine step sizes, and fast switching speeds. Satellite receivers are an ideal application for the SKY72300-21. Some of these applications require frequency resolution less than 5 kHz while maintaining low phase noise. Doppler shifts are inherent in satellite-based products since the satellite and/or the user are mobile. The SKY72300-21 is targeted at these systems and satellite/PCS dual-mode handsets with their fine frequency control and low phase noise performance.
Parameters:
Technical/Catalog InformationSKY72300-21
VendorSKYWORKS SOLUTIONS INC (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeFractional N Synthesizer
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.3 V
Number of Outputs2
Input-
Output-
Frequency-Max2.1GHz
Package / Case28-TSSOP Exposed Pad, 28-eTSSOP, 28-HTSSOP
PackagingCut Tape (CT)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C