SM-31TW101
TRIMMER 100 OHM 0.125W SMD
product image
SM-31TW101 Picture
SeekIC No. : 003622711 Detail
SM-31TW101: TRIMMER 100 OHM 0.125W SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SM-31TW101
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: SM31 Manufacturer: Copal Electronics Inc
Resistance (Ohms): 100 Power (Watts): 0.125W, 1/8W
Tolerance: ±20% Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Number of Turns: 5 Interface Type : Serial
Adjustment Type: Top Adjustment Resistive Material: Cermet
Mounting Type: Surface Mount Termination Style: J Lead
Packaging: Cut Tape (CT)
Description
Adjustment Type: Top Adjustment
Resistive Material: Cermet
Mounting Type: Surface Mount
Termination Style: J Lead
Resistance (Ohms): 100
Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Manufacturer: Copal Electronics Inc
Power (Watts): 0.125W, 1/8W
Number of Turns: 5
Series: SM31
Size / Dimension: Square - 0.154" L x 0.126" W x 0.154" H (3.90mm x 3.20mm x 3.90mm)
Packaging: Cut Tape (CT)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSM-31TW101
VendorCopal Electronics Inc (VA)
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms100
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Number of Turns5
Package / CaseSquare - 0.154" L x 0.126" W x 0.154" H (3.90mm x 3.20mm x 3.90mm)
PackagingDigi-Reel?
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±20%