SM31W205
TRIMMER 2M OHM 0.125W SMD
product image
SM31W205 Picture
SeekIC No. : 003620963 Detail
SM31W205: TRIMMER 2M OHM 0.125W SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SM31W205
Quick Details
Series: SM31 Manufacturer: Copal Electronics Inc
Resistance (Ohms): 2M Power (Watts): 0.125W, 1/8W
Tolerance: ±20% Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Number of Turns: 5 Interface Type : Serial
Adjustment Type: Top Adjustment Resistive Material: Cermet
Mounting Type: Surface Mount Termination Style: J Lead
Packaging: Bulk
Description
Adjustment Type: Top Adjustment
Resistive Material: Cermet
Mounting Type: Surface Mount
Termination Style: J Lead
Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Packaging: Bulk
Resistance (Ohms): 2M
Manufacturer: Copal Electronics Inc
Power (Watts): 0.125W, 1/8W
Number of Turns: 5
Series: SM31
Size / Dimension: Square - 0.154" L x 0.126" W x 0.154" H (3.90mm x 3.20mm x 3.90mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSM31W205
VendorCopal Electronics Inc
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms2.00M
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Number of Turns5
Package / CaseSquare - 0.154" L x 0.126" W x 0.154" H (3.90mm x 3.20mm x 3.90mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±20%