SM8S33A-E3/2D
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 8W 33V Unidirect
product image
SM8S33A-E3/2D Picture
SeekIC No. : 00228136 Detail
SM8S33A-E3/2D: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 8W 33V Unidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SM8S33A-E3/2D
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 53.3 V Operating Voltage : 33 V
Package / Case : DO-218AB Breakdown Voltage : 36.7 V to 40.6 V
Termination Style : SMD/SMT Peak Surge Current : 124 A
Peak Pulse Power Dissipation : 6600 W Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Termination Style : SMD/SMT
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 53.3 V
Operating Voltage : 33 V
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Breakdown Voltage : 36.7 V to 40.6 V
Package / Case : DO-218AB
Peak Pulse Power Dissipation : 6600 W
Peak Surge Current : 124 A