SM8S33A-E3/2E
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 8.0W 33V 5% Unidir
product image
SM8S33A-E3/2E Picture
SeekIC No. : 00237426 Detail
SM8S33A-E3/2E: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 8.0W 33V 5% Unidir
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SM8S33A-E3/2E
Mfg:
Vishay Semiconductors
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 53.3 V
Operating Voltage : 33 V Package / Case : DO-218AB
Breakdown Voltage : 36.7 V Peak Surge Current : 124 A
Peak Pulse Power Dissipation : 6600 W Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Clamping Voltage : 53.3 V
Operating Voltage : 33 V
Breakdown Voltage : 36.7 V
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Package / Case : DO-218AB
Peak Pulse Power Dissipation : 6600 W
Peak Surge Current : 124 A