SMAJ110A-TP
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 110V 400 Watts
product image
SMAJ110A-TP Picture
SeekIC No. : 00236171 Detail
SMAJ110A-TP: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 110V 400 Watts
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMAJ110A-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 177 V
Operating Voltage : 110 V Package / Case : SMA
Breakdown Voltage : 122 V Peak Surge Current : 2.3 A
Peak Pulse Power Dissipation : 400 W (Min) Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Package / Case : SMA
Peak Pulse Power Dissipation : 400 W (Min)
Clamping Voltage : 177 V
Operating Voltage : 110 V
Breakdown Voltage : 122 V
Peak Surge Current : 2.3 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMAJ110A-TP
VendorMicro Commercial Co (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AC, SMA
PackagingDigi-Reel?
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)400W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)110V
Voltage - Breakdown122V