SMBJ15A/5B
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 15V 5% Uni
product image
SMBJ15A/5B Picture
SeekIC No. : 00258049 Detail
SMBJ15A/5B: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 15V 5% Uni
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ15A/5B
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 24.4 V Operating Voltage : 15 V
Package / Case : DO-214 Breakdown Voltage : 16.7 V
Peak Surge Current : 100 A Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Description
Capacitance :
Termination Style :
Polarity : Unidirectional
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Clamping Voltage : 24.4 V
Operating Voltage : 15 V
Peak Surge Current : 100 A
Package / Case : DO-214
Breakdown Voltage : 16.7 V