SMBJ16CA
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 16volts 5uA 23.1 Amps Bi-Dir
product image
SMBJ16CA Picture
SeekIC No. : 00227814 Detail
SMBJ16CA: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 16volts 5uA 23.1 Amps Bi-Dir
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ16CA
Mfg:
Bourns
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Polarity : Bidirectional Channels : 1 Channel
Operating Voltage : 3.5 V Package / Case : SMB/DO-214AA
Breakdown Voltage : 17.8 V to 20.5 V Termination Style : SMD/SMT
Peak Surge Current : 100 A Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Description
Clamping Voltage :
Capacitance :
Termination Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Polarity : Bidirectional
Peak Surge Current : 100 A
Operating Voltage : 3.5 V
Package / Case : SMB/DO-214AA
Breakdown Voltage : 17.8 V to 20.5 V
Specifications
Part Number SMBJ16CA
Power Rating (W) 600
Reverse Standoff Voltage VRWM (V) 16
Breakdown Voltage VBR Min 17.8
Breakdown Voltage VBR Max 20.5
Max Reverse Leakage Current IR @ VRWM Max (µA) 5
Max Clamping Voltage @ Max Peak Pulse Current VC (V) 26
Description
The features of SMBJ16CA are: (1)Glass passivated junction; (2)600W Peak Pulse Power capability on 10/1000s waveform; (3)Excellent clamping capability; (4)Low incremental surge resistance; (5)Fast response time; typically less than 1.0 ps from 0 volts to BV for unidirectional and 5.0 ns for bidirectional; (6)Typical IR less than 1.0 A above 10V.
The following is about the absolute maximum ratings of SMBJ16CA: (1)Peak Pulse Power Dissipation on 10/1000 s waveform: 600 W; (2)Peak Pulse Current on 10/1000 s waveform; (3)Non-repetitive Peak Forward Surge Current superimposed on rated load (JEDEC method): 100 A; (4)Storage Temperature Range: -55 to +150 °C; (5)Operating Junction Temperature: + 150 °C.
The electrical characteristics of the SMBJ16CA are: (1)Reverse Standoff Voltage: 5.0V; (2)Breakdown Voltage VBR @ IT: 6.40V min and 7.0V max; (3)Test Current: 10mA; (4)Max. Reverse Leakage @ VRWM: 800A; (5)Max. Clamping Voltage @ Ipp: 9.2V; (6)Max. Peak Pulse Current Ipp: 65.2A; (7)Marking Code: KE.
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ16CA
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown17.8V