SMBJ16CA/2B
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 16V 5% Bidir
product image
SMBJ16CA/2B Picture
SeekIC No. : 00264540 Detail
SMBJ16CA/2B: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 16V 5% Bidir
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ16CA/2B
Clamping Voltage : 26 V Operating Voltage : 16 V
Package / Case : DO-214 Breakdown Voltage : 17.8 V
Peak Surge Current : 100 A Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Description
Termination Style :
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Polarity : Bidirectional
Clamping Voltage : 26 V
Operating Voltage : 16 V
Breakdown Voltage : 17.8 V
Peak Surge Current : 100 A