SMBJ24A-13
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 24.0V
product image
SMBJ24A-13 Picture
SeekIC No. : 00264967 Detail
SMBJ24A-13: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 24.0V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ24A-13
Mfg:
Diodes Inc.
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 38.9 V
Operating Voltage : 24 V Package / Case : SMB
Breakdown Voltage : 26.7 V Peak Surge Current : 100 A
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Operating Voltage : 24 V
Clamping Voltage : 38.9 V
Breakdown Voltage : 26.7 V
Package / Case : SMB
Peak Surge Current : 100 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ24A-13
VendorDiodes Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown26.7V