SMBJ26A-13-F
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 26.0V
product image
SMBJ26A-13-F Picture
SeekIC No. : 00240766 Detail
SMBJ26A-13-F: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 26.0V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ26A-13-F
Mfg:
Diodes Inc.
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 42.1 V
Operating Voltage : 26 V Package / Case : SMB
Breakdown Voltage : 28.9 V Peak Surge Current : 14.2 A
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Packaging : Reel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Clamping Voltage : 42.1 V
Operating Voltage : 26 V
Breakdown Voltage : 28.9 V
Package / Case : SMB
Peak Surge Current : 14.2 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ26A-13-F
VendorDiodes Inc (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingDigi-Reel?
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown28.9V
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free Compliant by Exemption
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SMBJ26A 13 F