SMBJ28A-TR
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 28V Unidirect
product image
SMBJ28A-TR Picture
SeekIC No. : 00227342 Detail
SMBJ28A-TR: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 28V Unidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ28A-TR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 59 V
Operating Voltage : 28 V Package / Case : SMB
Breakdown Voltage : 31.1 V Peak Surge Current : 68 A
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W Capacitance : 1000 pF
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Polarity : Unidirectional
Packaging : Reel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Peak Surge Current : 68 A
Package / Case : SMB
Clamping Voltage : 59 V
Capacitance : 1000 pF
Operating Voltage : 28 V
Breakdown Voltage : 31.1 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ28A-TR
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingDigi-Reel?
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown31.1V