SMBJ33CA-13
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 33.0V
product image
SMBJ33CA-13 Picture
SeekIC No. : 00264941 Detail
SMBJ33CA-13: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 33.0V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ33CA-13
Mfg:
Diodes Inc.
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 53.3 V
Operating Voltage : 33 V Package / Case : SMB
Breakdown Voltage : 36.7 V Peak Surge Current : 100 A
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Packaging : Reel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Polarity : Bidirectional
Clamping Voltage : 53.3 V
Operating Voltage : 33 V
Breakdown Voltage : 36.7 V
Package / Case : SMB
Peak Surge Current : 100 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ33CA-13
VendorDiodes Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown36.7V