SMBJ400C
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 400Vr 600W 0.9A 10% BiDirectional
product image
SMBJ400C Picture
SeekIC No. : 00230663 Detail
SMBJ400C: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 400Vr 600W 0.9A 10% BiDirectional
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ400C
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Polarity : Bidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 648 V Operating Voltage : 400 V
Package / Case : DO-214AA Breakdown Voltage : 447 V
Termination Style : SMD/SMT Peak Surge Current : 0.9 A
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C Packaging : Reel
Description
Capacitance :
Termination Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Polarity : Bidirectional
Package / Case : DO-214AA
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Clamping Voltage : 648 V
Operating Voltage : 400 V
Breakdown Voltage : 447 V
Peak Surge Current : 0.9 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ400C
VendorLittelfuse Inc
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)400V
Voltage - Breakdown447V