SMBJ45A-13-F
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 45.0V
product image
SMBJ45A-13-F Picture
SeekIC No. : 00240842 Detail
SMBJ45A-13-F: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 45.0V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ45A-13-F
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 72.7 V
Operating Voltage : 45 V Package / Case : SMB
Breakdown Voltage : 50 V Peak Surge Current : 8.3 A
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Reel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Clamping Voltage : 72.7 V
Peak Surge Current : 8.3 A
Breakdown Voltage : 50 V
Package / Case : SMB
Operating Voltage : 45 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ45A-13-F
VendorDiodes Inc (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingDigi-Reel?
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown50V
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free Compliant by Exemption
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SMBJ45A 13 F