SMBJ64A-13
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 64.0V
product image
SMBJ64A-13 Picture
SeekIC No. : 00265208 Detail
SMBJ64A-13: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 64.0V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ64A-13
Mfg:
Diodes Inc.
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 103 V
Operating Voltage : 64 V Package / Case : SMB
Breakdown Voltage : 71.1 V Peak Surge Current : 100 A
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Package / Case : SMB
Peak Surge Current : 100 A
Clamping Voltage : 103 V
Operating Voltage : 64 V
Breakdown Voltage : 71.1 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ64A-13
VendorDiodes Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64V
Voltage - Breakdown71.1V