SMBJ6V5A
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 6.5V 600W SMB Unidirectional
product image
SMBJ6V5A Picture
SeekIC No. : 00228443 Detail
SMBJ6V5A: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 6.5V 600W SMB Unidirectional
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ6V5A
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 11.2 V Operating Voltage : 6.5 V
Package / Case : DO-214AA? Breakdown Voltage : 7.22 V to 7.98 V
Termination Style : SMD/SMT Peak Surge Current : 53.6 A
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Clamping Voltage : 11.2 V
Operating Voltage : 6.5 V
Peak Surge Current : 53.6 A
Package / Case : DO-214AA?
Breakdown Voltage : 7.22 V to 7.98 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ6V5A
VendorFairchild Semiconductor
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown7.22V