SMBJ70CA-TR
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 70V Bidirect
product image
SMBJ70CA-TR Picture
SeekIC No. : 00239114 Detail
SMBJ70CA-TR: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 70V Bidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ70CA-TR
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 146 V
Operating Voltage : 70 V Package / Case : SMB
Breakdown Voltage : 81.9 V Termination Style : SMD/SMT
Peak Surge Current : 1 mA Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Capacitance : 550 pF Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Polarity : Bidirectional
Clamping Voltage : 146 V
Operating Voltage : 70 V
Package / Case : SMB
Breakdown Voltage : 81.9 V
Peak Surge Current : 1 mA
Capacitance : 550 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ70CA-TR
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingCut Tape (CT)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown77.8V