SMBJ75CA-13
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 75.0V
product image
SMBJ75CA-13 Picture
SeekIC No. : 00264921 Detail
SMBJ75CA-13: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 75.0V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ75CA-13
Mfg:
Diodes Inc.
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 121 V
Operating Voltage : 75 V Package / Case : SMB
Breakdown Voltage : 83.3 V Peak Surge Current : 100 A
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Packaging : Reel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Polarity : Bidirectional
Package / Case : SMB
Clamping Voltage : 121 V
Peak Surge Current : 100 A
Operating Voltage : 75 V
Breakdown Voltage : 83.3 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ75CA-13
VendorDiodes Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown83.3V