SMBJ7.0CA-13-F
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 7.0V
product image
SMBJ7.0CA-13-F Picture
SeekIC No. : 00240671 Detail
SMBJ7.0CA-13-F: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 7.0V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ7.0CA-13-F
Mfg:
Diodes Inc.
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 12 V
Operating Voltage : 7 V Package / Case : SMB
Breakdown Voltage : 7.78 V Peak Surge Current : 50 A
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Packaging : Reel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Polarity : Bidirectional
Clamping Voltage : 12 V
Operating Voltage : 7 V
Peak Surge Current : 50 A
Breakdown Voltage : 7.78 V
Package / Case : SMB
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ7.0CA-13-F
VendorDiodes Inc (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingDigi-Reel?
PolarizationBidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7V
Voltage - Breakdown7.78V
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free Compliant by Exemption
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SMBJ7 0CA 13 F