SMBJ7.5A-13-F
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 7.5V
product image
SMBJ7.5A-13-F Picture
SeekIC No. : 00240795 Detail
SMBJ7.5A-13-F: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 7.5V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ7.5A-13-F
Mfg:
Diodes Inc.
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 12.9 V
Operating Voltage : 7.5 V Package / Case : SMB
Breakdown Voltage : 8.33 V Peak Surge Current : 46.5 A
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Packaging : Reel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Clamping Voltage : 12.9 V
Peak Surge Current : 46.5 A
Operating Voltage : 7.5 V
Breakdown Voltage : 8.33 V
Package / Case : SMB
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ7.5A-13-F
VendorDiodes Inc (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingDigi-Reel?
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown8.33V
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free Compliant by Exemption
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SMBJ7 5A 13 F
SMBJ75A13F
SMBJ7 5A FDIDKR ND