SMBJ7.5A-TP
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 7.5V 600 Watts
product image
SMBJ7.5A-TP Picture
SeekIC No. : 00235692 Detail
SMBJ7.5A-TP: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 7.5V 600 Watts
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ7.5A-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 12.9 V Operating Voltage : 7.5 V
Package / Case : DO-214AA Breakdown Voltage : 8.33 V
Peak Surge Current : 46.5 A Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Package / Case : DO-214AA
Clamping Voltage : 12.9 V
Peak Surge Current : 46.5 A
Operating Voltage : 7.5 V
Breakdown Voltage : 8.33 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ7.5A-TP
VendorMicro Commercial Co (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingDigi-Reel?
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown8.33V
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SMBJ7 5A TP
SMBJ75ATP
SMBJ7 5A TPMSDKR ND