SMBJ85A-TP
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 85V 600 Watts
product image
SMBJ85A-TP Picture
SeekIC No. : 00235817 Detail
SMBJ85A-TP: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 85V 600 Watts
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ85A-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 137 V Operating Voltage : 85 V
Package / Case : DO-214AA Breakdown Voltage : 94.4 V
Peak Surge Current : 4.4 A Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Package / Case : DO-214AA
Peak Surge Current : 4.4 A
Clamping Voltage : 137 V
Operating Voltage : 85 V
Breakdown Voltage : 94.4 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ85A-TP
VendorMicro Commercial Co (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingCut Tape (CT)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown94.4V