SMBJ85A-TR
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 85V Unidirect
product image
SMBJ85A-TR Picture
SeekIC No. : 00252893 Detail
SMBJ85A-TR: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 85V Unidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ85A-TR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 178 V
Operating Voltage : 85 V Package / Case : SMB
Breakdown Voltage : 94 V Peak Surge Current : 1 mA
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W Capacitance : 500 pF
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Polarity : Unidirectional
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Package / Case : SMB
Clamping Voltage : 178 V
Operating Voltage : 85 V
Capacitance : 500 pF
Breakdown Voltage : 94 V
Peak Surge Current : 1 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ85A-TR
VendorSTMicroelectronics
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown94.4V