SMBJ85CA-13-F
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 85.0V
product image
SMBJ85CA-13-F Picture
SeekIC No. : 00240665 Detail
SMBJ85CA-13-F: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 85.0V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ85CA-13-F
Mfg:
Diodes Inc.
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 137 V
Operating Voltage : 85 V Package / Case : SMB
Breakdown Voltage : 94.4 V Peak Surge Current : 4.4 A
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Polarity : Bidirectional
Package / Case : SMB
Peak Surge Current : 4.4 A
Clamping Voltage : 137 V
Operating Voltage : 85 V
Breakdown Voltage : 94.4 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ85CA-13-F
VendorDiodes Inc (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingCut Tape (CT)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown94.4V
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free Compliant by Exemption
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SMBJ85CA 13 F