SMBJ8V5A
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 8.5V 600W Unidirectional
product image
SMBJ8V5A Picture
SeekIC No. : 00230046 Detail
SMBJ8V5A: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 8.5V 600W Unidirectional
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ8V5A
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 14.4 V Operating Voltage : 8.5 V
Package / Case : DO-214AA? Breakdown Voltage : 9.44 V to 10.4 V
Peak Surge Current : 41.7 A Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Termination Style :
Polarity : Unidirectional
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 14.4 V
Peak Surge Current : 41.7 A
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Operating Voltage : 8.5 V
Package / Case : DO-214AA?
Breakdown Voltage : 9.44 V to 10.4 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ8V5A
VendorFairchild Semiconductor
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown9.44V