SMBJ8.5A-13-F
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 8.5V
product image
SMBJ8.5A-13-F Picture
SeekIC No. : 00240799 Detail
SMBJ8.5A-13-F: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 8.5V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ8.5A-13-F
Mfg:
Diodes Inc.
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 14.4 V
Operating Voltage : 8.5 V Package / Case : SMB
Breakdown Voltage : 9.44 V Peak Surge Current : 41.7 A
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Packaging : Reel
Clamping Voltage : 14.4 V
Peak Surge Current : 41.7 A
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Operating Voltage : 8.5 V
Breakdown Voltage : 9.44 V
Package / Case : SMB
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ8.5A-13-F
VendorDiodes Inc (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingDigi-Reel?
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown9.44V
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free Compliant by Exemption
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SMBJ8 5A 13 F
SMBJ85A13F
SMBJ8 5A FDIDKR ND