SMBJ8.5A-TP
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 8.5V 600 Watts
product image
SMBJ8.5A-TP Picture
SeekIC No. : 00229425 Detail
SMBJ8.5A-TP: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 8.5V 600 Watts
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ8.5A-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 14.4 V Operating Voltage : 8.5 V
Package / Case : DO-214AA Breakdown Voltage : 9.44 V
Peak Surge Current : 41.7 A Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Description
Termination Style :
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 14.4 V
Peak Surge Current : 41.7 A
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Package / Case : DO-214AA
Operating Voltage : 8.5 V
Breakdown Voltage : 9.44 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ8.5A-TP
VendorMicro Commercial Co (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingDigi-Reel?
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown9.44V
Lead Free StatusLead Free Compliant by Exemption
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SMBJ8 5A TP
SMBJ85ATP
SMBJ8 5A TPMSDKR ND