SMBJ8.5CA-13
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 8.5V
product image
SMBJ8.5CA-13 Picture
SeekIC No. : 00265002 Detail
SMBJ8.5CA-13: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 8.5V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ8.5CA-13
Mfg:
Diodes Inc.
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 14.4 V
Operating Voltage : 8.5 V Package / Case : SMB
Breakdown Voltage : 9.44 V Peak Surge Current : 100 A
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Packaging : Reel
Clamping Voltage : 14.4 V
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Polarity : Bidirectional
Operating Voltage : 8.5 V
Breakdown Voltage : 9.44 V
Package / Case : SMB
Peak Surge Current : 100 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ8.5CA-13
VendorDiodes Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown9.44V