SMBJ8.5CA-TR
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 8.5V Bidirect
product image
SMBJ8.5CA-TR Picture
SeekIC No. : 00226548 Detail
SMBJ8.5CA-TR: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 8.5V Bidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ8.5CA-TR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 19.5 V
Operating Voltage : 8.5 V Package / Case : SMB
Breakdown Voltage : 9.4 V Termination Style : SMD/SMT
Peak Surge Current : 205 A Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Capacitance : 2800 pF Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Polarity : Bidirectional
Operating Voltage : 8.5 V
Package / Case : SMB
Peak Surge Current : 205 A
Clamping Voltage : 19.5 V
Breakdown Voltage : 9.4 V
Capacitance : 2800 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ8.5CA-TR
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AA, SMB
PackagingCut Tape (CT)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown9.4V