SMBJ90CA-13
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 90.0V
product image
SMBJ90CA-13 Picture
SeekIC No. : 00265106 Detail
SMBJ90CA-13: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 90.0V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBJ90CA-13
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 146 V
Operating Voltage : 90 V Package / Case : SMB
Breakdown Voltage : 100 V Peak Surge Current : 100 A
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Packaging : Reel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Polarity : Bidirectional
Clamping Voltage : 146 V
Operating Voltage : 90 V
Package / Case : SMB
Peak Surge Current : 100 A
Breakdown Voltage : 100 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBJ90CA-13
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
Voltage - Breakdown100V