SMBT70A-13-F
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 70V
product image
SMBT70A-13-F Picture
SeekIC No. : 00229212 Detail
SMBT70A-13-F: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 70V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBT70A-13-F
Mfg:
Diodes Inc.
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 100 V
Operating Voltage : 70 V Package / Case : SMB
Breakdown Voltage : 77.8 V Termination Style : SMD/SMT
Peak Surge Current : 5.3 A Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Peak Pulse Power Dissipation : 600 W
Operating Voltage : 70 V
Breakdown Voltage : 77.8 V
Package / Case : SMB
Peak Surge Current : 5.3 A
Clamping Voltage : 100 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBT70A-13-F
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown77.8V
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SMBT70A 13 F