SMBYT01-400
Rectifiers 1.0 Amp 400 Volt
product image
SMBYT01-400 Picture
SeekIC No. : 00178020 Detail
SMBYT01-400: Rectifiers 1.0 Amp 400 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBYT01-400
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Product : Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 400 V Forward Voltage Drop : 1.5 V
Recovery Time : 60 ns Forward Continuous Current : 1 A
Max Surge Current : 30 A Reverse Current IR : 10 uA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SMB
Packaging : Reel
Description
Mounting Style : SMD/SMT
Product : Fast Recovery Rectifiers
Forward Continuous Current : 1 A
Max Surge Current : 30 A
Packaging : Reel
Configuration : Single
Forward Voltage Drop : 1.5 V
Reverse Voltage : 400 V
Reverse Current IR : 10 uA
Recovery Time : 60 ns
Package / Case : SMB
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBYT01-400
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 1A
Reverse Recovery Time (trr)60ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10A @ 400V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)