SMCJ11A-TP
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 11V 1500 Watts
product image
SMCJ11A-TP Picture
SeekIC No. : 00241076 Detail
SMCJ11A-TP: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 11V 1500 Watts
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ11A-TP
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 18.2 V Operating Voltage : 11 V
Package / Case : DO-214AB Breakdown Voltage : 12.2 V
Peak Surge Current : 82.5 A Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W (Min)
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Package / Case : DO-214AB
Clamping Voltage : 18.2 V
Operating Voltage : 11 V
Breakdown Voltage : 12.2 V
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W (Min)
Peak Surge Current : 82.5 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ11A-TP
VendorMicro Commercial Co (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingDigi-Reel?
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown12.2V