SMCJ120C
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 120Vr 1500W 7.8A 10% BiDirectional
product image
SMCJ120C Picture
SeekIC No. : 00239320 Detail
SMCJ120C: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 120Vr 1500W 7.8A 10% BiDirectional
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ120C
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Polarity : Bidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 193 V Operating Voltage : 120 V
Package / Case : DO-214AB Breakdown Voltage : 133 V
Termination Style : SMD/SMT Peak Surge Current : 7.8 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C Packaging : Reel
Description
Capacitance :
Termination Style : SMD/SMT
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Polarity : Bidirectional
Package / Case : DO-214AB
Peak Surge Current : 7.8 A
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Clamping Voltage : 193 V
Operating Voltage : 120 V
Breakdown Voltage : 133 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ120C
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown133V