SMCJ120CA-13-F
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 120V
product image
SMCJ120CA-13-F Picture
SeekIC No. : 00240638 Detail
SMCJ120CA-13-F: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 120V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ120CA-13-F
Mfg:
Diodes Inc.
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 193 V
Operating Voltage : 120 V Package / Case : SMC
Breakdown Voltage : 133 V Peak Surge Current : 7.9 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Reel
Polarity : Bidirectional
Package / Case : SMC
Clamping Voltage : 193 V
Operating Voltage : 120 V
Peak Surge Current : 7.9 A
Breakdown Voltage : 133 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ120CA-13-F
VendorDiodes Inc (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingDigi-Reel?
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown133V
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free Compliant by Exemption
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SMCJ120CA 13 F