SMCJ14CA-13-F
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 14.0V
product image
SMCJ14CA-13-F Picture
SeekIC No. : 00240875 Detail
SMCJ14CA-13-F: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 14.0V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ14CA-13-F
Mfg:
Diodes Inc.
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 23.2 V
Operating Voltage : 14 V Package / Case : SMC
Breakdown Voltage : 15.6 V Peak Surge Current : 64.7 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Polarity : Bidirectional
Clamping Voltage : 23.2 V
Operating Voltage : 14 V
Breakdown Voltage : 15.6 V
Package / Case : SMC
Peak Surge Current : 64.7 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ14CA-13-F
VendorDiodes Inc (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingDigi-Reel?
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown15.6V
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free Compliant by Exemption
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SMCJ14CA 13 F