SMCJ14CA-13
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 14.0V
product image
SMCJ14CA-13 Picture
SeekIC No. : 00265201 Detail
SMCJ14CA-13: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 14.0V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ14CA-13
Mfg:
Diodes Inc.
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 23.2 V
Operating Voltage : 14 V Package / Case : SMC
Breakdown Voltage : 15.6 V Peak Surge Current : 200 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Channels :
Termination Style :
Capacitance :
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Reel
Polarity : Bidirectional
Clamping Voltage : 23.2 V
Operating Voltage : 14 V
Breakdown Voltage : 15.6 V
Package / Case : SMC
Peak Surge Current : 200 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ14CA-13
VendorDiodes Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown15.6V