SMCJ150A-TP
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 150V 1500 Watts
product image
SMCJ150A-TP Picture
SeekIC No. : 00241067 Detail
SMCJ150A-TP: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 150V 1500 Watts
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ150A-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 243 V Operating Voltage : 150 V
Package / Case : DO-214AB Breakdown Voltage : 167 V
Peak Surge Current : 6.2 A Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W (Min)
Maximum Operating Temperature : + 150 C Minimum Operating Temperature : - 55 C
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Package / Case : DO-214AB
Peak Surge Current : 6.2 A
Clamping Voltage : 243 V
Operating Voltage : 150 V
Breakdown Voltage : 167 V
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W (Min)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ150A-TP
VendorMicro Commercial Co
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingTape & Reel (TR)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown167V