SMCJ15CA-13-F
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 15.0V
product image
SMCJ15CA-13-F Picture
SeekIC No. : 00240816 Detail
SMCJ15CA-13-F: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 15.0V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ15CA-13-F
Mfg:
Diodes Inc.
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 24.4 V
Operating Voltage : 15 V Package / Case : SMC
Breakdown Voltage : 16.7 V Peak Surge Current : 61.5 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Capacitance :
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Reel
Polarity : Bidirectional
Clamping Voltage : 24.4 V
Operating Voltage : 15 V
Package / Case : SMC
Breakdown Voltage : 16.7 V
Peak Surge Current : 61.5 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ15CA-13-F
VendorDiodes Inc (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingCut Tape (CT)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown16.7V
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free Compliant by Exemption
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SMCJ15CA 13 F