SMCJ170CA-13-F
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 170.0V
product image
SMCJ170CA-13-F Picture
SeekIC No. : 00240708 Detail
SMCJ170CA-13-F: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 170.0V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMCJ170CA-13-F
Mfg:
Diodes Inc.
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 275 V
Operating Voltage : 170 V Package / Case : SMC
Breakdown Voltage : 189 V Peak Surge Current : 5.5 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Capacitance :
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Packaging : Reel
Polarity : Bidirectional
Operating Voltage : 170 V
Package / Case : SMC
Clamping Voltage : 275 V
Breakdown Voltage : 189 V
Peak Surge Current : 5.5 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMCJ170CA-13-F
VendorDiodes Inc (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingDigi-Reel?
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown189V
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free Compliant by Exemption
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names SMCJ170CA 13 F